2022. szeptember 30-án ismét személyes jelenléttel rendeztük meg a Kutatók Éjszakáját. A látogatók tanszékünkön két érdekes programon vehettek részt.
Borók Alexandra és Kovács Rebeka doktorandusz hallgatóink a nano- és a biozékelők világába kalauzolták el a csoportokat. Vendégeink a laborlátogatás során megismerhették a 3D nyomtatással előállított mikrofliuidikai rendszereket a technológia és a felhasználás számos példáján és demonstrációkon keresztül. Az orvosi, biológiai és kémiai kutatásokhoz egyaránt elengedhetetlen kisméretű, hordozható diganosztikai eszközök kutatása és fejlesztése a tudományok egyik legperspektivikusabb ága. A látogatók ajándékba 3D nyomtatott BME ETT kulcstartókat is hazavihettek előadóink jóvoltából.
Másik programunk a töretlen népszerűségnek örvendő "Hogyan készülnek...?" kérdésre ad választ az elektronikai áramkörök, felületi és furatszerelési technológiák esetében. Bátorfi Réka és Takács Gergő kollégáinkhoz csatlakozott Havellant Gergő hallgatónk is, aki egy kis előadásban dióhéjban beszélt a témáról, majd a gyakorlatban részletesebben is bemutatták az elektronikai szereléstechnológia minden fontos lépését. Az érdeklődők többek között a készülék ablakán át megfigyelhették azt is, hogyan történik meg pontosan az újraömlesztéses forrasztás a gőzfázisú kemencében, emellett mikroszkóppal és "kézzel foghatóan" tanulmányozhatták a pasztát, alkatrészeket, mintadarabokat.
A nap során az érdeklődők a METIS kurzusban készülődő anyagainkkal is megismerkedhettek. A tanszéki csapat bemutatta, hogyan fogja a jövő mikroelektronikai iparágának készség-igényeit kiszolgálni az oktatás, és a COVID időszak után egyre nagyobb teret kapó online tananyagok rendszere.
A program során a kutatásokat érintő, ismeretterjesztő, valamint pályaválasztási kérdésekről is szó esett. Jövőre is várjuk a kicsiket, nagyokat és a seniorokat tanszékünkön!
fotók: SPOT (Kőfaragó Nándor), ETT
További képek: ITT
A METIS konzorcium (MicroElectronics Training Industry and Skills) az Erasmus+ által társfinanszírozott ágazati készségszövetség, amely a készségekkel kapcsolatos ágazati együttműködés stratégiai megközelítését valósítja meg azzal a céllal, hogy áthidalja a mikroelektronikai készséghiányt Európában. Ez egy négyéves projekt, amely 2019 novemberétől 2023 októberéig tart, és 13 ország 19 partnerét foglalja magában, a SEMI Europe koordinálásával: Ipari vállalatok (Infineon, Bosch, X-Fab, Arcelik, Graphenea, Summa Semiconductor, Silicon Saxony), képzési és oktatási szervezetek (TU Graz, IMEC academy, SBH Sudost, USN, BME és IAL-FVG), szociális partnerek (WiTEC és EACG), egy szabályozó testület (CIMEA), valamint egy piackutató és hírszerző cég (DECISION Etudes- Conseil).
The MicroElectronics Training, Industry and Skills (METIS) Erasmus+ project is sponsored by the EC grant agreement, number: 612339-EPP-1-2019-1-DE-EPPKA2-SSA-B.